T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOPRAĞI DA CEBİNİ DE KORU PROJESİ

Yayın Tarihi : 8.7.2020

Projemiz ile İlimiz Bozüyük İlçesi Poyra Köyü ve Dodurga Beldesinde doğrudan anıza ekim metodu ile yani sıfır toprak işleme ile hububat ekilişi yaparak hem toprağın korunması hem de çiftçi maliyetlerinin en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır.

"Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının korunması,  toprak neminin korunması, yakıt tüketiminin azaltılması, su ve rüzgâr erozyonunun minimize edilmesini hedefleyen toprak koruma yöntemlerinden doğrudan anıza ekim yöntemi ilimiz çiftçisi ilk defa tanıştırılmıştır.

Projemiz uygulama yeri olarak seçilen Bozüyük İlçemizde yaklaşık 80.000 da alanda hububat ekilişi ile ilimiz genelinde birinci sırada yer almaktadır. İlçede hububat ekiliş alanlarının %72'sini buğday oluşturmaktadır.  İlçenin iklimsel özellikleri, topografik yapısı ve sulama imkânlarının kısıtlı olması sebebiyle hububat üretiminde birim alandan en yüksek gelirin elde edilmesi ve ürün verimi artırılması gerekmektedir. Bu nedenle ilçede belirlediğimiz demonstrasyon alanlarında 2020 yılında Macar Fiğ ekilmiş alanlarda hasat sonrası tarlada kalan anızların üzerine 2021 yılı ekim ayında anıza ekim makinası ile buğday ekilişi yapılması planlanmaktadır.

Projemizin tanıtım toplantısını yaptığımız Poyra köyü ve Dodurga Beldesinde  geleneksel toprak işleme metoduna alternatif olarak daha az zamanda daha az maliyetle ve daha sürdürülebilir tarım ve çevre koşullarının oluşturulmasının bu yöntemi benimsemek ve uygulamak ile mümkün olduğu anlatılmıştır.

Projemiz kapsamında vereceğimiz teorik ve uygulamalı eğitimler sonucunda çiftçilerimizin anıza ekim yöntemi benimsemesini sağlayarak tarımsal yenilik projemizin başarılı bir şekilde yürütülmesi ile sürdürülebilir tarım ve çevre koşullarının sağlanması amaçlanmaktadır.