T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kalkınma Ajansları Covıd-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı

Yayın Tarihi : 17.6.2020

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)'nın Covid19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Mali Destek Programı kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin COVID 19 Salgınına Karşı Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi Projesi" destek almaya hak kazandı.

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan bu projeyle; Koronavirüs salgınının ilimiz mevsimlik tarım işçilerine yayılmasını önlemek ve salgının bu insanların hayatlarını tehdit etmesini engellemek amaçlanmıştır. Projemizle birlikte ilimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin, Covid 19 salgını nedeniyle zorlaşan yaşam koşullarının tüm yönleriyle iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek proje kapsamında işçilerin daha sağlıklı bir ortamda kalmaları amacıyla,  mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı Söğüt İlçemizde; Hamitabat köyünde 150 kişilik ve Çaltı köyü Şen mahallesinde 200 kişilik,  toplamda 350 kişilik konaklama alanı oluşturulacaktır. Bu sayede mevsimlik tarım işçilerinin virüsün etkilerinden korunacakları aileleriyle birlikte kalabilecekleri yeterli büyüklük ve sayıda, iklim koşullarına dayanıklı, havalandırmaya müsait daha sağlıklı ve temiz koşullarda barınmaları sağlanacaktır.

Mevsimlik tarım işçilerinin koronavirüsle mücadelesine bütüncül bir çözüm getirilmesi amacıyla Bilecik İl Özel İdaresi ve Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü projemizde ortak olarak yer almaktadır.