T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KİRAZ AĞAÇLARINDA ENTEGRE VE KONTROLLÜ ÜRÜN YÖNETİMİ

Yayın Tarihi : 1.6.2020

Bilinçli üretim ve bitki koruma çalışmaları hedefi doğrultusunda hazırlanan EKÜY Projesi'nde üreticilerin teknik talimatlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmeleri, kendi  bahçesindeki hastalık, zararlı yabancı otları ve doğal düşmanları tanımaları ve mücadele yollarını öğrenmeleri için yapılan bilgilendirme çalışmaları, üretim sezonu boyunca İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Ülkemizde yetiştirilen taze meyve ve sebzelerde entegre ve kontrollü üretimin yaygınlaştırılması, tarladan sofraya gıda güvenilirliğinin sağlanması, ihracat ve iç tüketimde kalıntı sorununun yaşanmaması amacıyla yürütülmekte olan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projeleri kapsamında bulunan ürünlerden hasat öncesi dönemde numuneler alınarak pestisit analizleri yapılmaktadır.

 

 2020 yılı EKÜY Numune Alma programına göre Merkez İlçe ve Gölpazarı İlçe köylerinde faaliyet gösteren 16 çiftçimizden kiraz numunesi alınarak "Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü "ne gönderilecektir. Analiz sonuçlarına göre temiz çıkan ürünlerin bahçelerine logolu mavi bayrak asılarak ürün kasalarına da logolu etiketler yapıştırılmaktadır.

 

Bu kapsamda Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik Personeli Sorumlu Mühendisler tarafından bahçeler gezilerek kontrolleri yapılmaktadır.

 

Kalıntı sorunu olmaması için kirazlarda ben düşme dönemine gelen meyvelerde kiraz sineği zararlısına karşı bakanlığımızın onayladığı kiraza ruhsatlı BKÜ veri tabanında yer alan etken maddeler kullanılmalıdır.