T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun

Yayın Tarihi : 1.6.2020

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) almış olduğu karar doğrultusunda dünyada son 20 yıldır Dünya Süt Günü, 1 Haziranda kutlanmakta ve 1 Haziran'ı içine alan hafta ise Dünya Süt Haftası olarak kabul edilmektedir.

 

Sütün, sadece çocukluk dönemi için gerekli bir besin maddesi olduğu gibi yanlış bir kanı bulunmaktadır. Sütü tüketmenin yaşı yoktur. Süt tüketimi her yaşta gereklidir. Bebeklik döneminde büyüme ve gelişme, çocukluk ve ergenlik döneminde yine büyüme ve kemik, diş sağlığının gelişimi, orta yaş ve yaşlılıkta ise yine özellikle kemik sağlığını koruma ve kemik kırılganlığını en aza indirgeme amaçları ile süt ve süt mamülleri mutlaka tüketilmelidir. Büyüme döneminde ve yaşlılarda yeterli Kalsiyum ve D vitamini alınmazsa iskelet sisteminde gelişme geriliği veya kemik erimesi kaçınılmaz olacaktır.

Türkiye'de Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine, kayıtlı ve denetimli 2 bin 321 işletmenin süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösterdiğini vurgulayan Yoldaş, sektörün her gün yüz binlerce üreticiden temin ettiği çiğ sütü, sağlıklı, ambalajlı, hijyenik içme sütü ve süt ürününe dönüştürdüğünü bildirdi.

Süt içme alışkanlığı ve süt ürünlerinin tüketimi yüksek olan toplumların bu düzeye gelmesinde 'Okul Sütü' programlarının büyük faydası olmuştur. Ülkemizde süt tüketimi alışkanlığının kazandırılması için 'Okul Sütü Programı' 2012 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

 

Sağlıklı, başarılı ve çalışkan bir nesil yetiştirmek istiyorsak; dengeli beslenmeye, süt ve süt ürünlerinin tüketimine önem vermek zorundayız.

 

Dünya Süt Günü'nüz kutlu olsun."

Necmettin YOLDAŞ

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü