T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZ GÖLETLERİNE 54.000 ADET SAZAN YAVRUSU BIRAKARAK BALIKÇIMIZI VE KAYNAKLARIMIZI DESTEKLİYORUZ

Yayın Tarihi : 29.5.2020

Tarım ve Orman bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin büyük önem verdiği, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması için, su ürünleri kaynaklarımızı balıklandırmaya devam ediyoruz.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, yürütülen "Su Kaynaklarının  Balıklandırılması  Projesi" kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tesislerinde üretilen sazan balığı yavrularından 54.000 adeti 28/05/2020 tarihinde İlimiz genelinde 9 göletimize bırakılmıştır.

28 Mayıs 2020 tarihinde İlimiz Merkez İlçesi Pelitözü Göleti'nde yapılan balıklandırma etkinliği; İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür V. Emrah CELASİN ve İl Müdürlüğümüz personellerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu etkinlikle birlikte İlimiz Merkez İlçesi Pelitözü göletine 1.000 adet, Çavuşköy göletine 500 adet, Gölpazarı İlçesi Akçay göletine 1.000 adet, Osmaneli İlçesi Çerkeşli göletine 40.000 adet, Pazaryeri İlçesi Büyükelmalı göletine 400 adet, Bozcaarmut göletine 400 adet, Söğüt İlçesi Ertuğrulgazi göletine 1.200 adet, Zemzemiye göletine 800 adet ve Yenipazar İlçesi Yenipazar göletine 8.700 adet olmak üzere toplamda 54.000 adet sazan balığı yavrusu bırakılmıştır.

Ülkemiz biyoçeşitliliğin korunması ve su ürünleri kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması suretiyle balık başta olmak üzere su ürünlerinin en az bir kez üremelerine imkân tanınması büyük önem arz etmektedir.