T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürlüğümüzce Çiftçilerimize 5 (Beş) Ton Sertifikalı Yonca Tohumu Temin Edildi

Yayın Tarihi : 11.5.2020

İl Müdürlüğümüzce, Koronavirus (Covid-19) salgını döneminde çiftçimizin kaliteli ve ucuz tohuma erişimini kolaylaştırmak ve üretimde devamlılığı sağlamak maksadıyla İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ''Üretken Köy Projesi'' kapsamında;

İlimiz Merkez, Osmaneli, Söğüt,  Bozüyük ve Gölpazarı ilçelerinden toplamda 127 Çiftçimizin 5(Beş) tonluk ''Sertifikalı Yonca Tohumu'' talebi alınmış, Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla piyasa fiyatının %30'u oranında indirimli olarak temin edilmiş ve İlgili üreticilerimize mahallinde teslim edilmiştir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ şunları söyledi;

''Çiftçimizin, Pandemi nedeni ile alınan tedbirlere azami derecede uyarak tarımsal üretimini devam ettirmesi ve bir yandan da kaliteli tohuma piyasa fiyatından daha ucuza ulaşması açısından bu çalışmayı başlattık.

 Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla piyasa fiyatının yaklaşık %30'u oranında temin ettiğimiz Sertifikalı Yonca Tohumlarını üreticimize ulaştırdık. Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Camiası olarak üreticimize katkı yapmak ve Tarımsal Üretimimizi arttırmak için her koşulda büyük bir özveriyle çalışmaya devam ediyoruz.

 İçinde bulunduğumuz Koronavirus (Covid-19) salgını döneminde de bunu yapıyor ve çiftçimizin en büyük destekçisi oluyoruz. Bu maksatla İl Müdürlüğümüzce geliştirilen ve uygulanan sayısız projelerimizden biri olan Üretken Köy Projesi -Yem Bitkileri Üretimini Yaygınlaştırma Alt Projesi kapsamında yapılan eğitim çalışmaları ve yem bitkileri tohum desteği veya düşük maliyetli tohum temini sağlıyoruz.

 Bununla beraber İlimize bağlı 244 köyde hayvancılık ile iştigal eden çiftçilerimizden Silajlık Mısır tohum talepleri alınıp Bakanlığımıza finansal destek sağlanması amacıyla sunulmuştur. Bakanlığımızın imkânları çerçevesinde İl Müdürlüğümüze bu maksatla ödenek tahsis edilmesi halinde,  çiftçilerimize belli bir kısmı hibeli olarak çiftçilerimizin bu talepleri de karşılanacaktır

 Bundan sonraki süreçte de Bilecikli çiftçilerimizin Bakanlığımızın ve Valiliğimizin verecekleri ödenek çerçevesinde sağlanacak desteklerden azami ölçüde faydalanması için yoğun girişimlerimiz devam edecektir. 'dedi.