T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“KURULUŞ VE KURTULUŞUN ŞEHRİNDE, OSMANLI KAMBER BİBERİ YENİDEN CANLANIYOR…

Yayın Tarihi : 4.5.2020

İl Müdürlüğümüzce ''Osmanlı Lezzeti Kamber Biberi Yeniden Canlanıyor' projesi hazırlanarak Bakanlığımızca onaylanmıştır.

 

Osmanlı İmparatorluğu'nun tohumlarının atıldığı Kuruluş ve Kurtuluşun şehri Bilecik'te, Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan Kamber Biberi bu projeyle geçmişteki değerini yeniden kazanacaktır.

 

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesince yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında kadın çiftçilerin eğitimlerle mesleki beceri kazanmaları sağlanarak tarımda kadın istihdam oranı ve girişimcilik kapasitelerinin artırılması, bölgesel kalkınmaya katkı sağlanması amacıyla iller tarafından kadın çiftçilere yönelik projeler hazırlanmaktadır.

 

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ''Osmanlı Lezzeti Kamber Biberi Yeniden Canlanıyor'' Projesi yapılan değerlendirme sonucunda "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım İl Özel Projesi" 2020 Yılı Yatırım Programına alınmış olup İlimizde uygulanacaktır.

 

Projemiz, Merkez ve İlçe köylerinden toplamda 50 kadın çiftçi ile uygulamaya geçecektir.

Hazırlanan bu proje ile geçmişten günümüze kadar ilimizin elverişli iklim ve topraklarında yetiştirilen ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş kamber biberi yetiştiriciliğini yeniden canlandırılması ve tanıtılması amaçlanmaktadır.