T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEN MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJELERİ KAPSAMINDA ÜRETİCİLERE YONCA VE SİLAJLIK MISIR TOHUM DESTEĞİ

Yayın Tarihi : 21.4.2020

İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğümüz sorumluluğunda yürütülen Mera Islah ve Amenajman Projeleri Hibe Desteği Programı kapsamında Osmaneli/Selimiye, Bozüyük/Dombayçayırı ve Söğüt Yeşilyurt Köylü 21 üreticiye toplamda 1 (Bir) Ton Yonca ve 100 kg Silajlık Mısır Tohumunun dağıtıldığı törene katıldı. 

Yeni Corona Virüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda kişinin katıldığı törende,  Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hasan ÖZ, Bozüyük İlçe Müdürü İsmail AKSU, Bilecik Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Barış ASAN, tohumları teslim alarak diğer üreticilere dağıtımını gerçekleştirecek Yeşilyurt Köy Muhtarı Necdet AYDEMİR ve Selimiye,  Dombayçayırı köylerinden birer üretici ile Projeden sorumlu Teknik Personel hazır bulundu.

COVID-19 tedbirleri nedeniyle proje kapsamında finanse edilen tohumlar, bedeli karşılığında temin edildiği Bilecik Tarım Kredi Kooperatifi deposunda çiftçiye teslim edildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz Necmettin YOLDAŞ şunları söyledi;

 'Meralarımızın korunması,  verimliliklerinin arttırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için Bakanlığımızın finansal desteği ile İlimizde her sene iki yeni köy ilave etmek suretiyle bu projeleri yürütüyoruz. Hali hazırda 4 (dört) köyümüzde projelerimiz devam ediyor. Proje süresi köy bazında iki ile dört yıl arasında değişiyor.

Amacımız, olabildiğince meralarımızı daha planlı kullanılmasını sağlayarak sürdürülebilirliğine katkı yapmak, bir yandan da meralarımızın verimini arttırarak kaba yem ihtiyacımızın büyük bölümünü bu alanlardan elde edip hayvancılıkla iştigal eden yetiştiricilerimizin yem maliyetlerini düşürmek ve dolayısıyla daha karlı bir hayvancılığa imkân sağlamaktır.

 Bu amacı gerçekleştirmek için yapılan işlemlerden bir tanesi de meralarımızdaki otlatma baskısını azaltmaktır. Bu nedenle Mera Islah ve Amenajman Projelerinin yürütüldüğü köylerde,   kaliteli yem bitkisi üretimini arttırmak ve ıslah sürecinde kaba yem açığını kapatmak için hayvancılık yapan çiftçilerimize tohum desteği yapmaktayız.

Bu maksatla Söğüt Yeşilyurt, Bozüyük Dombayçayırı ve Çokçapınar, Osmaneli Selimiye köylerimizde toplamda 200 dekarlık alana Macar Fiği Tohumu, 2000 dekarlık alana yonca tohumu ve 400 dekarlık alana ektirilmek üzere silajlık mısır tohumu desteği verilecektir.

Bu kapsamda Projeden Faydalanan Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum…

Ayrıca Ülke çapında Covid 19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde çiftçimize üretime devam mesajını vermek ve gıda üretim zincirini bozmamak bu yılki özel amacımızdır.

Sayın Valimizin destekleriyle İl Özel İdaresi kanalı ve Bakanlık olarak uyguladığımız projelerle İlimizde Üreticilerimizi desteklemeye ve her zaman yanlarında olmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim.
Bütün üreticilerimize bereketli ve bol kazançlı bir sezon diliyorum.’’ dedi.