T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KAHVERENGİ KOKARCA ZARARLISI EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 20.02.2024

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerince Küplü köyü çiftçilerimize “Kahverengi Kokarca ile Mücadele" konusunda eğitim verildi.

Kahverengi Kokarca; Doğu Asya kökenli, tarımsal üretimde önemli ölçüde kayıplara neden olan tahripkâr, istilacı ve polifag yani birçok çeşit bitkiyle beslenen bir zararlıdır.

Kahverengi Kokarca için alınması gereken tedbirler hakkında üreticilerimize teknik bilgiler verildi. Elma, armut, şeftali, ceviz, trabzon hurması, kivi, turunçgiller, mısır, fasulye, domates, biber ve patlıcan konukçuları olup geniş konukçu ağı zararlının yaşam döngüsünü kolaylaştırarak mücadelesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle topyekûn mücadele yapılması gerekmektedir. Toplantıda, “Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi", “İyi Tarım Uygulamaları" ve “Organik Tarım" ile ilgili bilgiler de verilerek “Akdeniz Meyve Sineği" için tuzak dağıtımı yapıldı.

Ayrıca İl Müdürlüğü web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızdan da bu konu ile ilgili yazılı ve görsel çiftçi eğitim yayım materyali paylaşılmıştır.