T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIZARTMA YAĞLARINA YÖNELİK DENETİMLER DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 31.01.2024

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ülke genelinde başlattığı “kızartma yağlarına yönelik denetimler" il ve ilçe müdürlükleri gıda kontrol görevlileri tarafından ilimizdeki toplu tüketim yerlerinde yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Necmettin Yoldaş, toplu tüketim yerlerinde kızartmada kullanılmakta olan katı ve sıvı yağlara ilişkin denetim seferberliği başlatıldığını ve ilimizde denetimlerin aralıksız devam ettiğini belirtti.

Mevzuat gereği, gıda sektöründe kullanılan kızartma yağlarının belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir,  değiştirilmeyen yağların yapısı bozulur ve açığa çıkan kimyasallar da insan sağlığına çok ciddi zararlar verebilir. Polar maddede 25, sıcaklıkta da 180 derecedir. Yapılan denetimlerde bunun üzerinde bir değer bulduğunda numune alınarak laboratuvara gönderilmektedir. Nihai durumda da kızartma yağının analiz sonuçları mevzuata uygun değilse 5996 sayılı Kanun'un ilgili hükmüne göre idari para cezası uygulanmaktadır.

Tarladan sofraya kadar olan aşamalarda gıdanın her adımını kontrol altında tutmanın ve güvenilir gıdayı vatandaşlara sunmanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Yoldaş, "tüketicilerin gıda ile ilgili olumsuz bir durumla karşılaştığında ALO 174 gıda hattını arayabilir ve bu durum gıda güvenilirliği ile tüketici menfaatleri açısından büyük önem arz ediyor" diye ifade etti.

Bilecik'te 2023 yılında; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzeme üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik olarak toplam 3388 resmi kontrol gerçekleştirilmiştir.